
Ogled superračunalnika Vega v Inštitutu informacijskih znanosti
V sredo, 28. maja 2025 je v IZUMU – Inštitutu informacijskih znanosti Maribor potekala strokovna ekskurzija dijakov Srednje ekonomske šole in gimnazije Maribor. Z dijaki smo si ogledali in se informirali o superračunalniku Vega, ki je eden najzmogljivejših superračunalnikov na svetu. Eskurzijo je organiziral Zavod PIP – Europe Direct Podravje.
Ekskurzije sta se udeležila dva razreda 1. letnikov imenovane srednje šole; skupno dobrih 50 dijakov. Pred pričetkom predavanja v veliki dvorani Izuma smo s štirimi dijaki izvedli kratek intervju, da bi izvedeli, kolikšno je pravzaprav njihovo predznanje osnovnega razumevanja funkcije superračunalnika. Zastavili smo jim 4 osnovna vprašanja: Kaj je superračunalnik in kako se razlikuje od običajnega računalnika; Za katere namene se uporablja superračunalnik Vega v Mariboru; Zakaj je pomembno, da ima država ali regija dostop do superračunalniških zmogljivosti in Katere so največje težave pri uporabi oz. vzdrževanju superračunalnila. Dijaki so na vprašanja odgovarjali dokaj suvereno.
Sledil je glavni del – predavanje, na katerem nam je administrator Samo Lorenčič podal nekatere osnove glede funkcionalnosti Vege. Izvedeli smo marsikaj novega, denimo to, da lahko naš superračunalnik uporabljajo uporabniki po vseh svetu, in sicer kar preko svojega domačega računalnika, seveda po predhodnem dogovoru, pridobitvi varnostnega ključa in določenemu nivoju znanja operacijskega sistema Linux, na katerem Vega tudi temelji.
Uporaba Vege je za uporabnike (gre večinoma za raziskovalne inštitute s področja kemije, računalništva – za umetno inteligenco ali strojno učenje, preučevanje vesolja, matematiko, fiziko idr.) brezplačna, 20% kapacitet Vege pa hranijo tudi v tržne namene za podjetja, kot je recimo Gorenje. Med največjimi uporabniki v Sloveniji sta denimo Inštitut Jožef Štefan ali Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani, kjer superračunalnik uporabljajo za izvedbo katerega svojih projektov. Ob tem velja omeniti dva najbolj odmevna slovenska raziskovalna projekta, in sicer Razvoj slovenščine v digitalnem okolju, kjer so Vego uporabili za razvoj računalniških izdelkov in storitev s področja jezikovnih tehnologij za slovenski jezik za raziskovalne organizacije, podjetja in širšo javnost. Drug projekt pa je Slovenski genomski projekt, ki z uporabo Vege omogoča sistematično spoznavanje genomske variabilnosti Slovencev ter hitrejšo in bolj zanesljivo diagnostiko redkih genetskih bolezni.
Superračunalniki so izjemno aplikativni, saj bi brez njih znanost stežka tako hitro napredovala. Vego se tako uporablja na področjih, kot so:
– dinamika tekočin in strojni inženiring,
– modeliranje molekul in reakcij ter razvoj novih zdravil,
– strojno in globoko učenje ter umetna inteligenca,
– visoko energijska fizika in raziskave vesolja,
– seizmologija – simulacije in napovedi potresov,
– napovedovanje vremena, klimatskih sprememb, temperature Zemlje, oceanskih tokov …,
– analize vulkanov in drugo.
Po predavanju smo si na vrhu stavbe ogledali prostor za hlajenje superračunalnika Vega, ki se hladi tako z zračenjem kot z vodo. Sledil je ogled samega superračunalnika v kletnih prostorih.

Po končani ekskurziji smo dijake ponovno izprašali, da bi preverili nivo pridobljenega znanja. Z veseljem so odgovarjali na naša vprašanja.