Tudi letos v sodelovanju z Radio Koper pripravljamo niz oddaj, tokrat pod naslovom Trenutek za EU.
Prva gostja je bila Nataša Briški, svetovalka za strateško komuniciranje in upravljanje z družbenimi omrežji ter novimi medijskimi platformami, ki je osvetlila temo lažnih novic in dezinformacij.
Opozorila je na vedno več »plevela« med informacijami in da je te vse težje razbirati. “Pri nekaterih informacijah gre za preproste laži, pri drugih za zavajajoče podatke, pri tretjih gre za manipulacijo s podatki. Vsem pa je skupno, da so zelo škodljive za našo družbo. Kdaj gre tudi za namerno škodoželjnost, velikokrat pa se zgodi, da do dezinformacij pride nenamerno zaradi pomanjkanja znanja in ne preverjanja virov.”
Na ravni Evropske komisije je bil sprejet akcijski načrt za evropsko demokracijo, ki razvija smernice za obveznosti in odgovornost spletnih platform v boju proti dezinformacijam. Te so prisotne povsod, splet pa je, zaradi ne regulacije, za dezinformacije veliko bolj dovzeten. Zato je skrajni čas, da EU prevzame odgovornost in postavi ‘pravila igre’ v digitalnem svetu, saj je nujna potreba po preverjanju informacij.
Večjo odgovornost pri prevajanju informacij in njihovem redosledu na pametnih zaslonih pa bi morala prevzeti tudi podjetja socialnih omrežij. Pri tem gostja opozori na algoritme, ki nas poskušajo vedno dlje zadrževati na telefonih. “Ti so narejeni tako, da namenoma preferirajo objave, ki od nas izvabijo čustvene izzive, višje v svojih časovnicah postavijo tiste vsebine, za katere vedo, da jih bodo ljudje več delili in za katere je večja verjetnost, da se bodo nanje odzivali.”
Kot nasvet za spopadanje proti dezinformacijam pove, da je pomembno biti sumničav in pri brskanju informacij te vedno preveriti. Ko informacija izraža skrajnosti je v njo treba podvomiti. Ko gre za prevelik umik iz resničnosti, je treba postaviti klicaj in vprašaj. Dober primer so spletni nakupi, ko je cena izdelka prenizka, takšna, da se ji ne moremo upreti, takrat izdelek morda ni resničen.
Danes se pojavlja veliko dezinformacij na vseh področjih in za vse teme, zato je treba zaradi takšnih in drugačnih lažnih novic regulirati spletne medije, a vendar vseeno z določeno mero svobode, ki dopušča inovacije.
Celoten pogovor pa lahko poslušate na TEJ povezavi.
Lepo vabljene in vabljeni k poslušanju prihodnjih oddaj Trenutek za EU.